„Zdychaj dziadu”, czyli współczesny Janosik

Z dniem 1 lipca kolejna grupa darmozjadów, złodziei, oszustów i kombintarów zostanie skutecznie ukarana oraz wykluczona poza nawias polskiego społeczeństwa przez polski rząd z Donaldem Tuskiem na czele. W TV określono to słowami, że system należy uszczelnić. Zanim przejdę do meritum, krótkie wyjaśnienie skąd „Janosik” w tytule. Jak pamiętamy tradycyjny Janosik odbierał bogatym i dawał biednym, a ten współczesny, wyhodowany na naszej, polskiej piersi (chociaż, jak sam przyznaje, „polskość to nienormalność”) odbiera najbiedniejszym i daje bogatym. W tym stwierdzeniu nie ma za grosz przesady.

Wyobraź sobie bowiem, Drogi Czytelniku, że na skutek okoliczności losu zdecydowałeś się zaopiekować najbliższą osobą starszą. Mamą, tatą, bratem, babcią – różnie w życiu bywa. W większości wypadków taka decyzja wiąże się z tym, że opiekun to właściwie osoba przywiązana przez 24 godziny na dobę do osoby, którą się opiekuje. Nie tylko musi zapomnieć o przyjemnościach i rozrywkach, które wydają się normalne przeciętnemu obywatelowi tego kraju, ale na dobrą sprawę nie ma też żadnych wolnych weekendów ani wakacji. Do czerwca tego roku rząd polski szczodrą ręką wynagradzał, opiekunów osób niepełnosprawnych kwotą 520 zł na miesiąc. Od niedawna doszedł do wniosku, że opiekunowie dzieci, to i owszem, wykonują ciężką pracę, więc zasługują na wielkoduszną podwyżkę w wysokości 100 zł, natomiast pozostali, czyli jakieś 80% opiekunów osób starszych, to krętacze i złodzieje. Do takiej konstatacji sprowadza się w praktyce decyzja, skutkiem której wystarczający dochód na osobę w rodzinie, której członkiem jest człowiek starszy i niepełnosprawny to 600 zł z groszami.

Poczytajcie, co mówią ludzie, którym problem ten jest bliski:

• Witam wszystkich wykluczonych! Łączę się z wszystkimi wykluczonymi, ponieważ jestem też w takiej sytuacji, że od 1 lipca będę w naszym kraju nikim!!! Miałabym prośbę, aby Pan Tusk i Pan Rostowski zamienili się ze mną tylko na jeden dzień opiekując się osobą po udarach i z niedowładem, a wtedy może nas by zrozumieli. A jak nam zabierają te 520 zł, to niech sobie dołożą na premię, bo oni tak mało zarabiają, że jeszcze im nie starcza na to, o czym my biedaki nie możemy nawet pomyśleć.

• Witam wszystkich oburzonych, opiekunów osób starszych. W związku z nową ustawą obowiązującą od lipca 2013 roku jestem zbulwersowana tym, jak można ludzi starszych pozbawić opieki i dokonywać dzięki tej ustawie eutanazji ludzi starszych! Tusk powinien zmniejszyć posłom pensje, a pomagać osobom chorym. Hitler tak robił jak robi Tusk! Ale nie ma się co dziwić, bo jego korzenie stamtąd wychodzą! Ludzie!!! Zróbmy coś, aby zlikwidować to dziadostwo!!!

• Petycję podpisałam, czy coś się wskóra tym… Od lipca większość osób straci zasiłki i tylko z tego względu, że emeryci niepełnosprawni mają więcej dochodu jak 620 zł, tak jak mój ojciec ma 1000 zł… jest wdowcem i już pozamiatane, nie ważne, że ledwo starcza albo i nie starcza na podstawowe opłaty, leki. Po prostu włos jeży się na głowie, że szukają oszczędności na biednych niepełnosprawnych, którzy pracowali ciężko na tę Polskę, a teraz od lipca będą mieli premie za to, że zrobili dobrą robotę, kosztem niepełnosprawnych.

• Witam. Opiekuję się mężem, który choruje na Stwardnienie Rozsiane od 25 lat. Od około 10 lat wymaga stałej opieki, przez co musiałam zrezygnować z pracy. Mąż dostaje rentę w wysokości 1000 zł. Otrzymałam to świadczenie – 520 zł, lecz przy obecnym stanie męża, który z miesiąca na miesiąc cierpi z powodu dodatkowych chorób, decyzja o przyznaniu świadczenia w wysokości 800 zł tylko opiekunom zajmującym się swoimi dziećmi, była dla mnie absurdem! Każdy chory powinien być traktowany na równi! Chętnie podpiszę petycję, nie mogę uczestniczyć w proteście, gdyż nie miałabym z kim zostawić chorego męża.
Pozdrawiam

• Witam serdecznie!! Widzę, że jest na stronie mało informacji co do protestu i petycji, przecież macie stworzoną petycje na stronie petycje.pl a to dokładny adres Link
Jest tam już 185 osób 172 zweryfikowanych w ciągu 5 dni to jest duże poparcie, skrzyknijcie znajomych, rodzinę itp. Rozpropagujcie ten adres Link
pozdrawiam
Andrzej
sympatyk i oburzony

• WITAM. PONIŻEJ JEST LINK DO NASZYCH POSŁÓW. PROPONUJĘ ŻEBY WYSYŁAĆ DO NICH NASZĄ STRONĘ ORAZ STRONĘ DO PETYCJI. MOŻE NAS POPRĄ?
Link
Link
LINK DO POSŁÓW
Link
Ja wysłałem wszystkim posłom których nazwisko jest na literę „A”
Wysłałem wszystkim posłom których nazwisko jest na literę”C”

• Pragnę przypomnieć konstytucyjne podstawowe zapisy i zasady pominięte i nie uwzględnione przy konstruowaniu nowych przepisów o świadczeniach pielęgnacyjnych
– zasada sprawiedliwości społecznej, zgodnie z art. 2 Konstytucji,
– zasada równości wobec prawa, zgodnie z art. 32 ust. 1 i 2 Konstytucji,
– nakaz ochrony i opieki Państwa nad rodziną, zgodnie z art. 18 Konstytucji,
– nakaz przyznawania Obywatelom prawa do zabezpieczenia społecznego w związku z pozostawaniem bez pracy, nie z własnej woli w sytuacji nie posiadania innych środków utrzymania, zgodnie z art. 67 ust.2 Konstytucji,
– udzielanie ustawowej pomocy osobom niepełnosprawnym w zabezpieczaniu egzystencji, zgodnie z art. 69 Konstytucji,
– nakaz uwzględniania przez Państwo w swojej polityce społecznej i gospodarczej dobra rodziny, zgodnie z art. 71 ust. 1 Konstytucji

• A może piszmy ponownie do Rzecznika Praw Obywatelskich – to co Pani Małgorzata tu przypomniała jest bardzo ważne! Może wreszcie RPO zaskarży tę ustawę do TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO!!! POZDRAWIAM!

• Popieram. Nie dajmy się poniżać. Nasz (albo nie nasz) Rząd dba tylko o swoje kieszenie i wyróżnia opiekunów. Kamysz niech po jednym dniu opiekuje się chorym dzieckiem i chorym w podeszłym wieku a później niech powie czy widzi różnicę. To co oni robią to czyste chamstwo, jak za Hitlera…szkopy!!!!! Musimy walczyć z tym chamstwem.

• Opiekuje się niepełnosprawnym synem i również chcą odebrać mi świadczenie pielęgnacyjne. Nie pozwólmy aby rząd dzielił ludzi na gorszych i lepszych opiekunów. Walczmy o równość, czyli o to, aby każdy opiekun równo dostawał 820 zł, a nie tylko Ci wybrani.

• Witajcie – znalazłam jeszcze taką stronę, może spróbujemy tam wysłać maile. Tym bardziej, że chcą, aby im przysyłać informacje: Link . Próbujmy – tak myślę! Pozdrawiam

• Opiekuję się ojcem – od 10 lat chory na Parkinsona z demencją… orzeczona niezdolność do samodzielnej egzystencji… ucieszyłam się, jak dostałam świadczenie pielęgnacyjne bo nie dawałam rady, to jest ciężka praca 24 godziny pampersy, pilnowanie czy nie spadnie, głowy nie rozbije, nie chodzi, trzeba go na wózek posadzić, dźwigać, mimo pampersów codziennie muszę robić pranie, nie ma nikogo innego do pomocy. Nie mam swojego życia, nie mogę nawet wyjść na 2 godziny, bo potrafi, mimo że nie chodzi, zwlec się z łóżka, bo chce za mną iść. Teraz chcą zabrać mi te grosze, bo emerytura ojca to 1480 zł, więc dochód dla nas dwoje przewyższa próg dochodowy. Co mam teraz zrobić, nie stać mnie na opiekunkę na 24 godziny. Jak ktoś nie wie co to znaczy opieka nad tak chorą osobą. nie rozumie. Państwo chce jak najszybszej eutanazji takich osób. Rząd wydaje pieniądze na tak bezsensowne sprawy, nie interesuje się starymi osobami, dba tylko o własną kiesę.

• Witam wszystkich pokrzywdzonych przez polskie władze, jedziemy na tym samym wózku, mój mąż miał dwa udary mózgu, musiałam zrezygnować z działalności, którą prowadziłam. Po odwołaniach otrzymałam to 520 świadczenia, renta jest opłakana, na leki nie wystarcza, a chorób wciąż przybywa, jest cukrzyca, przepuklina, której nie zoperuje żaden lekarz, ponieważ ryzyko, choroba serca… Jestem z Wami, za protestem, czy będzie również w Toruniu? Nasz wyjazd do Warszawy jest niemożliwy, małżonek nie przeżyłby takiego dnia… porusza się tylko na wózku i w domu, wyjazd do diabetologa blisko to wyzwanie. Pozdrawiam wszystkich, trwajmy w wierze. Proszę o powiadomienia na maila.

• Witam serdecznie!! Przeglądam tę stronę i widzę tylko bałagan, a sprawa jest naprawdę szczególnie warta uwagi, jestem na rencie i muszę dorobić po 28 latach pracy, ponieważ nie wyżyję za 770 zł renty, ale mniejsza z tym. Co do opieki Społecznej, z którą też miałem do czynienia, uważam za fikcję w tym kraju, ponieważ nie spotkałem się z nikim, którego by ta instytucja wyprowadziła z ubóstwa… to samo ZUS, opieka społeczna to tylko miejsca pracy dla urzędników i zarabianie niemałych pieniędzy… ja zarabiam jako portier z niedzielami świętami itp. 1000 zł, w opiece ta sama osoba niepełnosprawna na podobnym stanowisku z wolnymi sobotami i niedzielami ma ponad 2000 zł, zasiłki pielęgnacyjne nie są prywatną sprawą rzędu, dać czy nie dać, żyjemy w państwie cywilizowanym i dochodzę do wniosku, że żądzą nami Tubylcy, którzy nie rozumieją, co to jest być człowiekiem chorym i nie zdatnym do samo egzystencji, czyli rozumiem, że jeśli masz dziecko, Matkę, Ojca i Chorego masz spaść na dno społeczne, czyli rzuć pracę, to dostaniesz na lody, taka jest polityka obecnego rządu… wywłaszczyć wszystko i wszystkich… jak jesteś już na dnie, to sprzedaj, co jeszcze ci pozostało, na co wiele lat pracowałeś.

• Możemy przecież sprzedać nerkę, mamy dwie, a żyć da się na jednej ! Ja też mam 28 lat pracy, 4 lata temu zrezygnowałam z pracy by opiekować się Mamą (Alzheimer). Teraz zostaję z palcem w nosie, ewentualnie, jeśli ktoś woli w d…e !
Pozdrawiam

Cytaty pochodzą ze strony:

http://wykluczeniopiekunowie.blog.pl/forum-publiczne/

Bardzo Was proszę o podpisanie poniższej petycji, jej propagowanie i popularyzację tego problemu na wszelkich portalach, blogach, w mediach. Wszyscy kiedyś będziemy starzy i chorzy, a przynajmniej ogromna większość z nas, bez względu na to jak dobrze nam się dzisiaj wiedzie.

Szanowny Panie Premierze,

Art. 32. Konstytucji RP stanowi:

1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.
2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

My, opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy przed dniem 1 stycznia 2013 roku uzyskali prawo do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego (520 zł miesięcznie) – bezterminowo lub na czas określony- z tytułu rezygnacji lub nie podejmowania pracy ze względu na sprawowanie opieki nad niepełnosprawnym, dorosłym członkiem rodziny, prosimy
Premiera i Rząd RP o ponowne pochylenie się nad nowelizacją ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Zmiany w ustawie sprawią, że z dniem 1 lipca 2013 roku większość z nas bezpowrotnie zostanie pozbawiona i tak bardzo okrojonej pomocy finansowej państwa. Ustawa z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw – sprawiła, że osoby które sprawują opiekę nad swoimi niepełnosprawnymi bliskimi, będą miały zdecydowanie ograniczony dostęp do uzyskania wprowadzonego zamiast świadczenia pielęgnacyjnego- specjalnego zasiłku opiekuńczego. Wprowadzone głodowe kryterium dochodowe w kwocie 623 zł na osobę, sprawi, że większość z nas stanie się utrzymankami swoich podopiecznych. Dodatkowo utracimy prawo dostępu do publicznej opieki zdrowotnej oraz zostaniemy pozbawieni składek na ubezpieczenie społeczne, a w przyszłości emerytury.

Obecny projekt ustawy, jaki został opublikowany na stronach sejmowych, nie zapewnia równych praw wszystkim opiekunom osób niepełnosprawnych i zdecydowanie faworyzuje osoby sprawujące opiekę nad chorymi, których niepełnosprawność powstała przed 25 rokiem życia.

Uważamy, że wprowadzone kryterium wieku zachorowania w świadczeniach pielęgnacyjnych oraz kryterium dochodowe w specjalnym zasiłku opiekuńczym, dyskryminują naszych podopiecznych – dorosłych niepełnosprawnych i nas opiekunów.

Apelujemy, by decyzje dotyczące świadczeń pielęgnacyjnych – obowiązujące na czas określony lub bezterminowo – przyznane przed dniem 1 stycznia 2013 roku, czyli przed wejściem w życie zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych ZACHOWAŁY MOC PRAWNĄ.

Nasi niepełnosprawni bliscy posiadają, przyznane na stałe lub na czas określony, orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji i konieczności posiadania opiekuna. Ich stan zdrowia z dnia na dzień ulega pogorszeniu, a my opiekunowie, nie chcemy i nie możemy pozostawiać ich samych sobie.

Prosimy Pana Premiera o pomoc w odzyskaniu naszych praw nabytych, odzyskaniu wiary w konstytucyjną równość wobec prawa i szeroko pojętą sprawiedliwość społeczną.

Z wyrazami szacunku:

Opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych.

Tu można podpisać petycję:

http://www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=9662

3 comments on “„Zdychaj dziadu”, czyli współczesny Janosik

 1. maleńkie swiatelko w tunelu (mam nadzieję, ze autor nie bedzie mial mi za zle naruszenie tajemnicy korespondencji):

  „Amelio!

  Bardzo przepraszam za tak późną odpowiedź, ale długo nie zaglądałem na bloga:

  1. zaprzyjaźniony i poczytny bloger poruszy w ciągu kilku dni tę kwestię na swoim blogu (link prześlemy).
  2. Od zaraz w intencji Was wszystkich będziemy się modlić – osobiście zajmie się tym ks. Piotr.

  Siły!( i nadziei) .

  ks. Krzysztof”

  http://rozanystok.salon24.pl/

  Polubienie

 2. Ta nowelizacja jest tak paradoksalna, że aż brak słów. Należy się tylko i wyłącznie osobom z małymi dochodami, czyli niepełnosprawni z większym stopniem, którzy adekwatnie do swojej choroby mają wyższą rentą, np. wys. 1300 zł zostaną bez żadnej opieki. To samo tyczy się emerytów, którzy z racji swojego wieku nawet chodzić nie mogą. Bo nie uwierzę, że dwie osoby (potrzebujący opieki i opiekun) przeżyją za te 1300 zł miesięcznie. Po drugie zrezygnowanie z pracy, jako warunek pobierania świadczenia – do jasnej cholery, niektórzy pół życia opiekują się bliskimi i teraz mają ich zostawić na parę dni, podjąć w tym czasie pracę, a potem się zwolnić? Rządzący chyba nie zdają sobie sprawy, że taka niepełnosprawna, czy ograniczona ruchowo przez podeszły wiek osoba nie może tak długo zostawać sama.
  No cóż, to zwykłe reperowanie budżetu kosztem najbiedniejszych, ale jestem przekonana, że rządowi i mediom nie uda się tego zbyt długo ukrywać, jak to ukrywali do tej pory.
  Wstydzę się tego kraju, bo wychowano mnie w przekonaniu, że osobom chorym i starszym należy się największa pomoc, bez względu na koszty i wysiłek, a teraz widzę, że PO prawo dżungli wprowadza – przeżyje najsilniejszy. Aż boję się starzeć w tym porąbanym kraju.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s