Armia Wyzwolenia przypomina i apeluje

W 45. rocznicę agresji armii Układu Warszawskiego na Czechosłowację, w której niechlubny udział wzięło Ludowe Wojsko Polskie (ministrem obrony narodowej był wówczas generał Wojciech Jaruzelski), członkowie działającej w latach 1967-1970 konspiracyjnej organizacji młodzieżowej pod nazwą Armia Wyzwolenia przypomnieli o swojej akcji ulotkowej z sierpnia 1968 roku.
„W kraju, jak ustalił IPN, kolportowano ulotki w 64 miejscowościach, w niektórych wielokrotnie. W 49 miejscowościach pojawiło sie ponad 200 napisów. Wyrażały one protest przeciwko inwazji oraz solidarność z Czechami i Słowakami” – czytamy w ich oświadczeniu.
W Krakowie Armia Wyzwolenia rozrzuciła kilka tysięcy ulotek z hasłem: „Hańba najeźdźcom”, na których znalazło się żądanie wycofania obcych wojsk z Czechosłowacji. W całej Polsce różne grupy podziemne, często młodzieżowe, protestowały w różnej formie (plakaty, napisy na murach, ulotki) przeciw najazdowi armii Układu Warszawskiego na naszych południowych sąsiadów.
„Niestety, obecnie obowiązujące szkolne podręczniki historii w wiekszości przemilczają protesty społeczeństwa polskiego przeciw agresji na Czechosłowację. Te zakłamane podręczniki przemilczają również działalność nielegalnych organizacji studenckich, młodzieżowych, robotniczych i rolniczych przeciwko dyktaturze komunistycznej w latach 70-tych i 80-tych. Przemilczana lub pomniejszana jest rola Kościoła w obronie praw człowieka i kultury narodowej” – napisano w rocznicowym oświadczeniu Armii Wyzwolenia.
Jej działacze wspomnieli również o słabo do dzisiaj znanym proteście polskich intelektualistów przeciw zdławieniu siłą „praskiej wiosny”. Byli wśród nich m.in. Jerzy Andrzejewski, Sławomir Mrożek i Zygmunt Mycielski. Aktu samospalenia dokonał w tej sprawie 8 września 1968 roku podczas ceremonii dożynkowej na warszawskim stadionie Dziesięciolecia Ryszard Siwiec. Zdecydowane stanowisko zajął „polski Londyn”, czyli Prezydent i rząd Rzeczypospolitej na Uchodźstwie.
„Jako dawni działacze podziemia żądamy w podręcznikach historii całej prawdy o oporze społeczeństw przeciw dyktaturze komunistycznej” – zakończyli swoje oświadczenie weterani Armii Wyzwolenia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s