Najpiękniejsze z pięknych – Krystyna Prońko

Chciałabym dzisiaj przedstawić jedną z najwspanialszych artystek polskiej piosenki.

Jej utwory są nie tylko piękne, ale i ponadczasowe. Każda z piosenek jest inna i niepowtarzalna pod względem melodii, tematyki, sposobu aranżacji. Oprócz interesującej muzyki, spotkać w nich możemy bardzo wartościowe teksty, niebanalne, czasami refleksyjne, czasami gorzkie, czasami ciepłe i wzruszające. Prezentacje zacznę od utworu, który chyba nie jest jej najbardziej popularnym przebojem, ale który, wydaje mi się bardzo ciekawy, w uważny i mądry sposób spostrzega i opisuje nasza egzystencję:

Życiorys artystyczny

Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, wokalistka. Dyplom magistra sztuki w 1979 r. na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej

Krystyna Prońko – gorzowianka, rozpoczęła karierę wokalną, w rodzinnym zespole ” Refleks .W 1973 r. wstąpiła na Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Lublinie i na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu gdzie uhonorowano jej interpretacje piosenek ” Po co ci to chłopcze” i ” Umarłe krajobrazy”

I nagroda W 1975 r powtórzyła swój pierwszy sukces opolski otrzymując główną nagrodę za utwór „Niech moje serce kołysze ciebie do snu ” (J. Koman, M. Dutkiewicz ) Interpretacja ta zdobyła nadto tytuł piosenki roku 1975 w plebiscycie magazynu „Non Stop”

W tym samym roku rozpoczęła studia. Studia na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej akademii Muzycznejw Katowicach (ukończone z wyróżnieniem i tytułem magistra sztuki w 1979 r), nie przeszkodziły udziałowi w prestiżowych festiwalach i koncertach oraz w nagraniach kolejnych płyt i kaset, lub w nagraniach licznych programów TV. Piosenki w jej wykonaniu byty stałymi pozycjami najróżniejszych list przebojów i plebiscytów np. radiowej listy przebojów ” Trojki ” czy telewizyjnego ” Studia Gama” a także Listy Przebojów I programu radiowego. Śpiewała (kilkakrotnie) na Jazz Jamboree, Praskim Festiwalu Jazzowym, w Sopocie, w Castlebar (Irlandia) ,Dreźnie Biorąc udział w KFPP w Opolu wielokrotnie zdobywała najwyższe trofea (1973,1975,1979.1987) i nagrody (1980,1981,1986). W 1980r. została uhonorowana Piosenkarką Roku. W swym dorobku ma również udział w dużych formach muzycznych – główna rola w rock operze ” 3400 lat po Ikarze” (J.Koman.B. Olewicz) w 1978r.(taśmy z nagraniem zaginęły) oraz rola kobiety z osiedla-w oratorium „Kolęda Nocka” (Wojciech Trzciński, E.Bryll). Brała tez udział w polskich edycjach Good News Festiwal w 1990
i 1991 r.

w Katowicach i w 1991r.w Częstochowie Oprócz jazzu i rocka Krystyna Prońko z powodzeniem śpiewa również muzykę współczesną W 1988r wzięła udział w Festiwalu Muzyki Współczesnej Rainbow Music w Katowicach
i nagrała utwór Andrzeja Krzanowskiego ” Relief IV ” na sopran i dzwony, który znalazł się na płycie CD „Polish Perkusion Works” wydanej przez brytyjska firmę Olympia. W latach 1987 89 współpracowała z Big Bandem Gustawa Broma, z którym nagrała m.in.Mszę Jazzową z udziałem chóru Brnenskich Madrygalistów .

Wysoka pozycje K.Prońko potwierdzają zaproszenia do udziału w imprezach zagranicznych w takich krajach jak: USA, Niemcy, Kanada, Szwecja. Norwegia, Austria, Anglia, Australia, Czechy, Słowacja, Kuba, Bułgaria, Grecja, kraje byłego ZSRR-Rosja, Ukraina, Białoruś, Litwa, Łotwa, Estonia, Gruzja, Azerbejdżan, Mołdawia. Brała tez udział w bardzo prestiżowych imprezach, Festiwalach Kultury Polskiej w Moskwie, Pradze i Berlinie.

Po ukończeniu studiów przez dwa lata prowadziła klasę śpiewu na macierzystej uczelni. Przez rok pracowała tez z młodymi wokalistami w Studiu przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Na zaproszenie prowadziła też warsztaty dla Wokalistów m.in. w Hochschule der Kunste w Berlinie, a także wielokrotnie warsztaty bluesowe dla wokalistów w Bolesławcu. Od październiku 2001r. prowadzi klasę śpiewu na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej na Wydziale Artystycznym w Instytucie Muzyki w Lublinie.

W latach 1992 -95 zajmowała się publicystyką muzyczną i prowadziła autorskie programy radiowe w radiu Kraków, Białystok, Szczecin, Zielona Góra, Gdańsk (programy nocne) i w radiu Go i w radiu Gorzów w rodzinnym Gorzowie Wielkopolskim. Miała tez autorskie programy w TV Szczecin p.t.”Fono”. Od 1991r. poprzez własną Agencję Artystyczną P.M. Krystyna Prońko nadal nagrywa, koncertuje i produkuje muzykę i imprezy artystyczne (np. festiwal WARTA- ROCK- REGGAE 1994 w Gorzowie Wlkp.).

Wydaje też wyprodukowane przez siebie nagrania pod znakiem Power Music Krystyna Prońko. W nagraniach towarzyszą jej zaangażowani do sesji nagraniowych muzycy, natomiast w koncertach najczęściej można ją usłyszeć z towarzyszeniem zespołu lub duetu – piano Paweł Serafiński, sax – Piotr Prońko – brat Krystyny, także z wykorzystaniem półplaybacków. W marcu 1997 na macierzystej uczelni w Katowicach dla K. Prońko został otwarty przewód kwalifikacyjny pierwszego stopnia. Na początku 1998 roku ukazała się płyta i kaseta wyprodukowana i wydana przez P.M. Krystyna Prońko pod tytułem „Złość”.

(Fenomenalny tekst moim zdaniem!)

Krystyna Prońko – „Złość”

Niczemu już się nie dziwię, tolerancji wiele mam.
I przez wszystkie moje dni, przy zasadach swoich trwam.
Ale kiedy gdzies ktos zamierza, memu trwaniu zabrać sens.

Wtedy we mnie pojawia się złosć, taka straszna złosć.
Nie, nie, nie jestem wcale próżna.
Nie, nie, nie czekam wielkich braw
Nie, nie, nie baluję w nocnych klubach.

Przed północa chodzę spać, ale kiedy mnie ktos próbuje
z mojej drogi siła zmiesć, wtedy we mnie pojawia się złosć, nieprzytomna złosć.

Oh, oh, oh, tak.

Wbrew pozorom ja siły mam dosć, a przebiegła tak jestem jak waż.
I nie cofam się nigdy o krok.
Nie, nie, nie jestem taka słaba.
Nie jest ze mnie marny puch.
I do nieba rak nie składam.
I nie czekam wciaż na cud.
Ale kiedy ktos tam planuje to co moje zabrać mi.

Wtedy we mnie pojawia się złosć, wbrew pozorom ja siły mam dosć,
a przebiegła tak jestem jak waż. I nie cofam się nigdy o krok.
Wbrew pozorom ja siły mam dosć, wtedy we mnie pojawia się złosć.
A przebiegła tak jestem jak waż. I nie cofam się nigdy o krok.

Oh, oh, oh, oh.

Tak potrafi być bardzo stanowcza, czatować na okazję, czuwajac po nocach.
Potrafi też w rewanżu wcale niezle przyłożyć, jak Muhammad Ali na pewno nie gorzej.
Bo kiedy trzeba, umie być okrutna.
Też potrafi naiwnych bez skarpetek puszczać.
Jej niepotrzebny wcale tłumek adwokatów, aby cwaniaczkowi wlepić do wywiatu.
Nim się zdecydujesz stanać na jej drodze, przekalkuluj sobie co cię spotkać może.
Wiesz, że w takich sprawach nie ma sentymentów, to nie literatura,igraszki intelektu
na każdy nędzny zamiar siły dobrze zmierz, a potem jej złosci strzeż się strzeż.

Płytę promowały single; pierwszy – „Złość” zawierający dwie wersje tytułowej piosenki originalną i danceową czyli nieprzytomny mix, która w listopadzie i grudniu 1997 roku zajmowała najwyższe miejsca na radiowych listach przebojów. Wyprodukowany został również videoclip z tytułową piosenką w wersji danceową. Drugi singiel został wydany w maju 1998 i była to piosenka „Opadają mi ręce” także w dwóch wersjach – originalnej i danceowej (nieprzytomny mix).

W styczniu 1999 ukazuje się trzeci singiel promujący CD „Złość” zawierający piosenki „Pocałuj na dobranoc” i jej instrumentalną wersję graną na organach Hammonda przez Pawła Serafińskiego oraz piosenkę pt „Pieśń V”, która towarzyszyła Akcji Wielkiej Świątecznej Pomocy w happeningu „Światełko do nieba” w 1996 roku, w 1997 i 1998.

(Piękna, ciepła, delikatna, ale wcale nie przesłodzona…)

(A ta radosna, dowcipnie wykorzystująca różne motywy muzyczne)

W sezonie świątecznym 1999-2000 ukazała się CD „Kolędy i piosenki świąteczne”. 26 października 2000 roku ukazały sie dwie płyty z hitami i najpopularniejszymi piosenkami zaśpiewanymi przez K. Prońko od początku kariery. Mają one wspólny tytuł „Osobista kolekcja” i kolejne numery 1 i 2. „Osobista kolekcja” ma dwie następne części 3 i 4 wydane przez Polskie Radio S.A.

W listopadzie 2005 r. została wydana płyta DVD  p. t. „Koncert 2005”. Zawiera ona koncert który odbył się 30 kwietnia 2005 r  w klubie Pokład w Gdyni. Wszystkie nagrania utrwalone na DVD pochodzą z tego właśnie koncertu. Do koncertu został zaproszony Michal Gasz , który wygrał w 2005 r. telewizyjny konkurs  (TVP2) „Szansa na sukces”. Kolejne single ( „Dzisiaj nagle wymyslilam ciebie”  oraz   „Pierwszy siwy wlos” zapowiedziały płytę CD z polskimi standardami p.t.  „Jestem po prostu.”. Płyta ta miała swą premierę w grudniu 2006 ).

Kolejna płyta, składanka, p.t. „Poranne łzy i inne tęsknoty” ukazała sie jesienią 2007 r.Znajdują sią na niej najważniejsze piosenki nagrane od poczaktu pracy artystycznej do września 2007 r. Bonusem jet nowe nagranie, piosenka p.t.”Chodzi po głowie”. Dwie ostatnie płyty miały swoje koncerty radiowe w studiu „Trójki” im. Agnieszki Osieckiej” w Warszawnie.

Rok 2008 przyniósł pare nowych piosenek m.inn. duet z Tomkiem „Lipą” Lipnickim pt. „Każda chwila” oraz „piosenkę „Wpadłam tu”.

Obecnie towarzyszy jej zespól w skladzie: Paweł Serafiński – organy Hammonda, piano Fendera, Magda Czwojda-gitara, Marta Zalewska – gitara basowa, Kuba Raczyński- saksofony, Radek Bolewski lub Michał Czwojda – perkusja

Tekst zaczerpnięto ze strony Krystyny Prońko:

http://www.krystynapronko.pl/

– Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał Krystynie Prońko medal Gloria Artis,

– Koncertuję także w TRIO –Prońko(vokal) , Raminiak (piano) , Wendt( saksofony) ,

– w 2012r wydała pięciopłytowy alby zatytułowany Osobista Kolekcja Komplet zawierający, jak sadzi artystka, najważniejsze jej piosenki + singiel promujący ten Album .

– Jest otwarta i chętnie współpracuje z innymi artystami jeśli projekt jest interesujący.

(Informacje zawarte w mailu od Krystyny Prońko)

 

  • celem uzupełnienia:

    Także tą drogą podziękowania dla Pani Krystyny Prońko za sugestię umieszczenia w tej notce także utworu: „”Autsajder”, którego wcześniej nie znałam, a który, moim zdaniem, jest wspaniały.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s