Ks. Jerzy Popiełuszko nie uląkł się prześladowców – polecanka

Ksiądz Jerzy Popiełuszko nie uląkł się prześladowców. Zakazy, a nawet groźby pozbawienia życia, nie zatrzymały go w kościelnej kruchcie – podkreślił biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek podczas uroczystości w 29. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego polskiego męczennika.

Mszy św. w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu przewodniczył metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz. Homilię wygłosił ks. bp Guzdek.

Jak wskazał hierarcha, Polska „otrzymała od Boga niezwykły dar, o jakim wielu śniło – dobrego i niezłomnego pasterza, jakim był ks. Popiełuszko”.

Ksiądz biskup Guzdek zwrócił uwagę, że ks. Popiełuszko pozostał wierny ewangelicznej zasadzie: nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj. Ordynariusz polowy Wojska Polskiego przypomniał słowa bł. ks. Jerzego: „Kazania moje nie są skierowane przeciw komuś. Skierowane są przeciw kłamstwu, niesprawiedliwości, poniewieraniu godności człowieka. Walczę z systemem zła, a nie z człowiekiem. To, co robię, to nie polityka. Moją bronią jest prawda i miłość”.

Według ks. bp. Guzdka, przesłanie bł. ks. Jerzego Popiełuszki wciąż jest aktualne dla kapłanów. – Czy w sytuacji zagrożenia bylibyśmy zdolni stanąć w obronie niewinnych i prześladowanych? Czy jest w nas gotowość, aby przyjąć cierpienie, a nawet oddać życie za powierzony sobie lud? Czy nie ma w nas postawy najemnika, który kłania się okolicznościom, a prawdzie każe stać za drzwiami? Czy nie usprawiedliwiamy zła? – pytał hierarcha.

Ksiądz biskup Guzdek podkreślił, że „poczucie odpowiedzialności za głoszenie prawdy i konieczność stawania po stronie pokrzywdzonych, kazały (ks. Popiełuszce) na wzór żołnierza podejmować walkę pełną poświęcenia i posuniętą do granic heroizmu”.

– Zapewne wielokrotnie klęcząc przed Najświętszym Sakramentem, jak żołnierz ślubował: „Bronić prawdy nie przestanę. W obronie pokrzywdzonych zawsze będę stawał (…)”. Kilka razy wyznał: „Jestem przekonany wewnętrznie, że nie będę długo żył”; „Jestem gotowy na wszystko”. Ksiądz Jerzy nie uciekał przed trudnościami. Często, narażając swoje życie, jak dobry pasterz udawał się do różnych miejsc w Polsce, aby głosić Słowo Boże i podtrzymywać złamanych na duchu rodaków – wskazał ksiądz biskup.

Ponadto ordynariusz polowy WP zauważył, że choć od śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki minęło 29 lat, to nadal gromadzi on wokół siebie wiele osób. – Liczni pielgrzymi nawiedzają jego grób. Powstało już wiele kościołów pod jego wezwaniem – podkreślił.

Biskup polowy WP nadał parafii św. Stanisława Kostki – sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie – medal błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. W uzasadnieniu powiedział m.in.: – Nie do przecenienia jest rola i znaczenie tego miejsca w budzeniu świadomości i odpowiedzialności za sprawy Ojczyzny i Narodu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s