Światełko w tunelu dla opiekunów osób niepełnosprawnych

Nie będę się rozpisywać na ten temat, bo poruszałam go już kilkakrotnie, zarówno na Salonie24 jak i moim blogu. Dzisiaj tytułem wstępu bardzo, bardzo króciutko: dziękuje serdecznie w imieniu swoim jak i opiekunów osób niepełnosprawnych, wszystkim, którzy Nas wsparli czynem, dobrym słowem i modlitwą w tej długiej i straszliwie bolesnej walce. Od siebie, prywatnie dziękuję szczególnie duchownym z Różanegostoku, ponieważ wiem, że cały czas, od momentu kiedy zwróciłam się do nich o wsparcie, byli i są z Nami i otaczają duchowa opieką. Bardzo mnie wzruszyła ich pamięć, czego dowodem był ich dzisiejszy mail.

Bóg zapłać.

TK: nie wolno było odebrać świadczeń opiekunom osób niepełnosprawnych

05.12. Warszawa (PAP) – Zmiany w ustawie o świadczeniach rodzinnych, które doprowadziły do odebrania świadczeń pielęgnacyjnych prawie 150 tys. opiekunów osób niepełnosprawnych, są niekonstytucyjne – orzekł Trybunał Konstytucyjny.
 

Opiekunowie stracili prawo do świadczeń w lipcu, wskutek noweli z grudnia zeszłego roku

 

Trybunał orzekł, że niezgodne z konstytucją są dwa przepisy ustawy z 7 grudnia 2012 r., które spowodowały, że 1 lipca wygasły z mocy prawa decyzje przyznające wcześniej prawo do takich świadczeń.

 

W obronie opiekunów stanęła rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz, która zaskarżyła nowelę do TK. Jej argumenty podzielił Sejm oraz prokurator generalny. Wszyscy zgodzili się co do tego, że osoby, które podjęły ważne decyzje życiowe, np. przerwały pracę albo w ogóle nie podjęły zatrudnienia, by opiekować się niepełnosprawnym, miały prawo oczekiwać, że będą dostawać przyznane im świadczenie na niezmienionych zasadach. Stało się inaczej.

 

„Nowelizacja była zaskoczeniem dla osób opiekujących się osobami niepełnosprawnymi; osoby te znalazły się w swoistej pułapce życiowej” – mówił w czwartek w TK Lesław Nawacki z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Podkreślił, że wraz z utratą świadczenia pielęgnacyjnego osoby te straciły też prawo do opłacania im przez państwo składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s