Czy program T.Lisa będzie ocenzurowany?

Jak donosi jeden z portali zajmujących się mediami:

Po aferze z Pospieszalskim TVP zmieni też umowy z Lisem i Sekielskim

„Rzecznik prasowy TVP Jacek Rakowiecki w rozmowie z Wirtualnemedia.pl przyznaje, że trwają prace nad tym, aby takie same zabezpieczenia – zapewniające publicznemu nadawcy możliwość decydowania o doborze gości i tematów do programu – wprowadzić do umów z autorami innych programów publicystycznych, realizowanych przez firmy zewnętrzne. Rakowiecki wskazuje na talk-show „Tomasz Lis na żywo” oraz „Po prostu”, magazyn publicystyczno-reporterski Tomasza Sekielskiego./../

Rzecznik TVP tłumaczy się z decyzji w sprawie programu Pospieszalskiego:

Media niezależne przypisywały nam cenzorskie intencje, abstrahując od specyfiki stacji informacyjnej– mówi Rakowiecki. – Dlatego szanując autonomię autorów i twórców, Telewizja Polska nie może jednocześnie uznawać, że program Pospieszalskiego to czas, kiedy TVP zbywa się swoich praw. To nie jest „wynajęcie pokoju w hotelu na godziny”

/…/

Rzecznik uzasadnia, że TVP bierze odpowiedzialność za prezentowane w programach treści i dlatego zdecydowała się na wdrożenie takich zabezpieczeń. Podkreśla jednak, że jak dotąd z magazynami Tomasza Lisa i Tomasza Sekielskiego nie było kontrowersji takich jak w przypadku „Bliżej” Jana Pospieszalskiego.

Telewizja Polska chce wprowadzenia zmian w umowach z innymi autorami programów publicystycznych, aby nikt nie był gorzej traktowany/…/Na razie nie wiadomo, czy TVP poczeka z wpisaniem tych zmian do czasu wygaśnięcia starych kontraktów Lisa i Sekielskiego. – Takie poprawki wprowadzimy roboczo na zasadzie dżentelmeńskich rozmów– zapewnia Rakowiecki.

 Oprócz tych tłumaczeń co do „traktowania na równych prawach”, zapewne straszakiem dla autorów jest spadek oglądalności, a szczególnie programu „Tomasz Lis na Żywo”:

Oglądalność programu rok po roku

Okres

Wszyscy 4+

16-49

AMR

SHR %

SHR %

03.01.2011 – 19.12.2011

2 715 103

22,03%

14,61%

02.01.2012 – 17.12.2012

2 578 935

21,02%

13,91%

07.01.2013 – 23.12.2013

2 024 673

16,92%

11,04%

 Co przekłada się na spadek widowni o ponad pół miliona widzów.

 Zapewne nie bez znaczenia jest też :

Przypomnijmy, że na początku września 2013 roku wicepremier i minister gospodarki w dosadnych słowach zwracał prezesowi TVP uwagę na coraz bardziej tabloidową tematykę programu Tomasza Lisa.
Ten Lis już oszalał zupełnie!? Kreujcie telewizję gwiazd, proponuję następny program o przygodach rodziny Lisów, Kingi Rusin i tak dalej. Oglądalność wzrośnie wam o 200 procent, a najlepiej zróbcie to w „Wiadomościach”. Zleciłem monitoring gospodarki w „Wiadomościach”, to skandal panie prezesie, to jest szok! Dość tego celebryctwa – utyskiwał wicepremier w kuluarowej rozmowie nagranej i ujawnionej przez dziennikarza portalu money.pl. Piechociński ostrzegał wtedy, że jeśli władze telewizji same nie zapanują nad samowolką swoich gwiazd, to on to zrobi.

Albo wy zrobicie z tym porządek, albo ja go zrobię! To skandal. Wierzcie mi, Krajowa Rada (KRRiT – przyp.red.) będzie głosowała przeciwko – ostrzegał polityk, sugerując, że instytucja może nie zaakceptować sprawozdania z działalności spółki.

……………………….

  Tak więc, zobaczymy czy „równość w wolności dziennikarskiej” dosięgnie „Resortowych Dzieci”. Pożywiom, uwidim – jak mawiali prehistoryczni Rosjanie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s