Rabunek lasów – hańba!

rys. Cezarego Krysztopy z blogpublika.com

Senat przegłosował rozbiór Lasów Państwowych

Niespodzianki nie było. Senatorowie głosami koalicji PO – PSL przyłączyli się do swoich kolegów z Sejmu i wyrazili zgodę na nałożenie na Lasy haraczu. Jeżeli prezydent podpisze ustawę, tym samym rozpocznie się proces degradacji polskich lasów.

Jeszcze przed rozpoczęciem dwudniowego posiedzenia Senatu mimo rekomendacji senackich komisji: Środowiska oraz Budżetu i Finansów Publicznych, o przyjęcie ustawy o lasach bez poprawek; leśnicy należący do NSZZ „Solidarność” liczyli na rozsądek senatorów koalicji.

– Choć arytmetyka wskazywała wyraźnie, że sprawa jest przesądzona, to gdzieś w sercu tliła się nadzieja, że może senatorowie koalicji PO – PSL zreflektują się i postawią tamę nałożeniu na Lasy Państwowe haraczu. Okazuje się jednak, że w przypadku tej ekipy nie można mieć złudzeń – tak wynik dzisiejszego głosowania w Senacie skomentowała dla portalu NaszDziennik.pl Grażyna Zagrobelna, wiceprzewodnicząca Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność”.

Ta ustawa to  rabunek

Zanim doszło do głosowania, senatorowie PiS jeszcze wczoraj zgłosili wniosek o niewłączanie do porządku obrad punktu dotyczącego nowelizacji ustawy o lasach, został on jednak odrzucony. Argumentowali to m.in. tym, że włączenie pod obrady noweli ustawy o lasach jest niezgodnie z regulaminem Senatu.

W ocenie senatora Bogdana Pęka, senatorowie mieli zbyt mało czasu, żeby rzetelnie przeanalizować projekt, bo zbyt późno, zresztą z naruszeniem terminu ustawowego, otrzymali druk, nad którym mieli debatować. Kolejnym argumentem był brak analizy finansowej skutków wdrożenia ustawy. Tuż przed samym głosowaniem z apelem o odstąpienie od grabieży lasów do senatorów PO – PSL zwrócił się senator Pęk.

– Sorry! Wysoka izbo, ale ta ustawa nosi znamiona rabunku – parafrazując słynną wypowiedź wicepremier Bieńkowskiej, senator Pęk próbował przekonywać zebranych na sali obrad.

– W mojej karierze parlamentarnej nie było jeszcze takiej ustawy, której proces legislacyjny przebiegałby w taki sposób, że do dzisiaj nie jest jasne, kto jest jej autorem. (…) To jest ustawa, w której nie przedstawiono najmniejszego śladu skutków finansowych jej działania – mówił senator PiS.

Przypomniał też, że zarówno przedstawiciele resortu środowiska, jak i Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych nie widzieli takich skutków. Tymczasem jak stwierdził, już pobieżny rachunek wskazuje, że wydrenowanie 1,6 miliarda złotych w ciągu dwóch lat spowoduje potężny kryzys finansowy Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.

– Rozumiem, że podległe rządowi Lasy Państwowe bały się zaprotestować, natomiast zdecydowanie protestują tzw. doły, związki zawodowe i przyzwoici ludzie, wystarczy tylko spojrzeć na portale. To jest rabunek w biały dzień. Nie ma takiej potrzeby budżetowej, żeby aż tak głęboko sięgać do kieszeni Lasów Państwowych, których znaczenie wykracza poza ramy zwykłego przedsiębiorstwa państwowego – mówił Pęk.

Wskazywał, że jest to Lasy Państwowe to przedsiębiorstwo o szczególnym znaczeniu gospodarujące na jednej czwartej gruntów Rzeczypospolitej, które zajmuje się szeroko rozumianą ochroną przyrody, edukacją, a próba wyssania z niego pieniędzy w najlepszym wypadku spowoduje poważne ograniczenie możliwości inwestycyjnych. W jego ocenie, ustawa jako celowe działanie rządu doprowadzi do kryzysu finansowego, który może być preludium do prywatyzacji Lasów Państwowych – jednego z niewielu przedsiębiorstw działających w Polsce bez zarzutu, do którego nie trzeba dopłacać.

Niech zdecydują Polacy

Na nic się to jednak zdało, argumentacja opozycji została odrzucona. Tym samym Senat bez poprawek przyjął nowelizację ustawy o lasach. Leśna „Solidarność” zapowiada protesty. Jednak wcześniej będzie się starać przekonać prezydenta, aby nie podpisywał szkodliwej ustawy.

Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski, Parlamentarny Zespół ds. Zrównoważonego Rozwoju Europy w porozumieniu z Klubem Parlamentarnym PiS zamierza zorganizować ogólnokrajowe referendum w sprawie przyszłości Lasów Państwowych. Będzie to możliwe, jeżeli uda się zebrać 500 tysięcy podpisów. Więcej o akcji tutaj.

http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/66811,senat-przeglosowal-rozbior-lasow-panstwowych.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s