Zatonięcie Tytanika

 Kartka z kalendarza:

                     102 lat temu w nocy z 14 na 15 kwietnia, w czasie swojego dziewiczego rejsu z Southampton do Nowego Jorku, zatonął brytyjski liniowiec pasażerski – Titanic. Katastrofa statkuspowodowała nowelizację praw i zasad bezpieczeństwa morskiego.

Statek był jednym z trzech liniowców klasy Olympic. Miał dwie siostrzane jednostki: Olympic i Gigantic (nazwa trzeciego została po katastrofie Titanica zmieniona na mniej pretensjonalną – Britannic.

Złośliwi mieli twierdzić, że nic dobrego nie spotka statku, o którym zuchwale mówi się, że jest niezatapialny. A gdyby tego jeszcze było mało od początku towarzyszył mu pech.

Kiedy Titanic był wodowany, nie było żadnej uroczystości ani nawet butelki szampana rozbitej o burtę statku. Ten rytuał zarezerwowany dla każdego statku „na szczęście” z nieznanych przyczyn został pominięty. Do tego podczas wodowania jednemu robotnikowi belka zmiażdżyła nogę, poszkodowany wkrótce potem zmarł.

Liniowiec zatonął w przeciągu dwóch godzin po zderzeniu z górą lodową. Spośród ponad 2200 osób na pokładzie (pasażerów i członków załogi – ich liczba nie została dokładnie określona) zginęło około półtora tysiaca. Tylko nieco ponad 700 przeżyło katastrofę.

Przyczyną tak katastrofalnych skutków był między innymi brak odpowiedniej ilości łodzi ratunkowych na pokładzie, przestarzałe przepisy o wymogach oddzielenia pasażerów klasy trzeciej od reszty, a także nadmierna prędkość statku.


(*)wyróżnienia moje

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s