O Powstaniu Warszawskim inaczej-oczami Tytusa

papcio Chmiel

W 2009 roku ukazał się album autorstwa H.J.Chmielewskiego (Papcia Chmiela) przedstawiający Powstanie Warszawskie w formie zabawnej a zarazem edukacyjnej. Jako bohaterowie występują Tytus,Romek i A’Tomek znani chyba całej Polsce z komiksów. Kilka pokoleń wychowało się i poznawało historię dzięki przygodom trójki bohaterów.*

01

 

Album o Powstaniu jest tym bardziej ciekawy że autor sam był powstańcem i przekazuje swoje młodzieńcze wspomnienia poprzez spojrzenie Tytusa – małpy jeszcze do końca nieuczłowieczonej.

Wnikliwe obserwacje samych powstańców, wrogów i społeczności są w przedstawione na poszczególnych kartach.

Ja wybrałem te plansze  które ukazują że Powstanie nie było tylko ” meczem Polska – Niemcy”. Ten fragment historii jest wciąż mało znany a należy o tym również pamiętać.


 

57

tytus

Na tym zdjęciu można porównać wierność jaką Papcio Chmiel oddał nawet w umundurowaniu

69


 

65

Podobny motyw spotkania jest  użyty w „Złoto Dezerterów” J.Majewskiego


71

Tutaj wystarczy przeczytać opis obok rysunku i wszystko jasne 🙂


I jeszcze mało znany fakt związany z Papciem Chmielem:

41

Plakat zrekonstruowany przez Papcia Chmiela w latach sześćdziesiątych.

plakat


 

Tą notatka chciałem pokazać ze przekaz bezpośredni od naocznych świadków jest milion razy więcej wart niż jakieś rozważania dokonywane przez domorosłych historyków.

 

Henryk Jerzy Chmielewski

-znany również jako Papcio Chmiel, polski grafik, rysownik, publicysta i scenarzysta komiksowy.

papcio chmielHenryk Jerzy Chmielewski, ps.Jupiter (pseudonim powstańczy), po wojnie znany jako Papcio Chmiel (ur.7 06 1923)uczestnik powstania warszawskiego  w 7 Pułku Piechoty AK”Garłuch”(st. strzelec), odznaczony Warszawskim Krzyżem Powstańczyczym po wojnie artylerzysta w WP(bombardier), kawaler Orderu Uśmiechu, uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odznaczony jest ponadto Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej i  za osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury”.

W 2005 był członkiem Honorowego Komitetu Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. W 2006 wspierał kampanię K. Marcinkiewicza w wyborach na prezydenta stolicy. W 2007 poparł PiS w wyborach parlamentarnych i zasiadał w Komitecie Honorowego Poparcia PiS.

wspomnienia

 

 

*Tytus, Romek i A’tomek jako warszawscy powstańcy 1944 z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani, wyd. I 2009, Prószyński i S‐ka


Wstawiałem to rok temu, ale tak dla przypomnienia. Pozdrawiamy z Tytusem
tytus

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s