Lans Komorowskiego na 11 listopada

Odrestaurowany cadillac marszałka Piłsudskiego

 

/../Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przez dwa dni będzie również stała odrestaurowana limuzyna sprowadzona do Polski w 1935 roku dla Marszałka Józefa Piłsudskiego. 
 

Prezentacja zabytkowego samochodu odbyła się w piątek w Belwederze. Cadillac 355D został odrestaurowany z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Z okazji Święta Niepodległości ten unikatowy zabytek zostanie po raz pierwszy po odbudowie pokazany publicznie. 

 

11 listopada samochód będzie można także zobaczyć w Marszu „Razem dla Niepodległej”. A następnie, już po zakończeniu marszu, na dziedzińcu Belwederu do godz. 18.00.

– Od dziś wiemy, że marszałek nie jeździł wyłącznie na Kasztance – mówił prezydent Bronisław Komorowski.

A tymczasem:

Gdy marszałek zobaczył nowy samochód miał powiedzieć: „Trumnę mi tu szykujecie”. Właśnie z powodów zdrowotnych, Piłsudski nigdy nie skorzystał z auta. Po śmierci marszałka wóz pozostał w Kolumnie Samochodowej Generalnego Inspektoratu Sił Zbrojnych. Obsługiwał też uroczystości państwowe wożąc prezydenckich gości i obcych dygnitarzy. Cadillac spędził wojnę w Rumunii. Został zniszczony – jak się uważa – w drugiej połowie lat 40. XX wieku przez pracowników ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego Polski Ludowej.


Przypomnijmy prezydencki lans z zeszłego roku:

Fajny ten nasz pRezydent i do tego bez wonsuf.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s