11 września 2001 (WTC) świat zmienił się

word TC©wtcMaria Jakubiak, z domu Skibińska (40 l)
Urodzona w 1961 r. w miejscowości Błota pod Brzegiem Opolskim. Pracowała jako księgowa w Marsh & McLennan na 93. piętrze North Tower, drugie biurko od okna po północnej stronie. Do USA przyleciała w 1989 roku z mężem Kazimierzem i dwójką dzieci. Mieszkali na Ridgewood na Queensie, gdzie kupili dom. Przed przyjazdem do Stanów stanęli przed wyborem: emigracja do Kanady lub USA. Maria marzyła, żeby zobaczyć Statuę Wolności i w taki oto sposób cała rodzina znalazła się w Ameryce.

wtc

Dorota Kopiczko (26 l)
Urodzona w 1975 r w Augustowie, przyjechała do USA z rodzicami we wrześniu 1992 roku. Sama nauczyła się angielskiego, pracowała jako sprzątaczka i kelnerka, żeby zarobić na studia na Montclair University. Później dostała pracę jako księgowa w Marsh & McLennan na 100. piętrze North Tower. Była bardzo ambitna i mając 25 lat kupiła swój pierwszy dom w Nutley w New Jersey.

wtcŁukasz Tomasz Milewski (22 l)
Urodzony w 1979 r. w Suwałkach, mieszkał na Kew Gardens. Przyleciał do USA w lipcu 2001 roku, żeby odwiedzić rodziców, którzy wyemigrowali do USA dwa lata wcześniej, bo wylosowali zielone karty. Studiował w Białymstoku, a wakacyjną pracę znalazł w kafeterii prowadzonej przez Forte Food Service dla Cantor Fitzgerald na 101. piętrze North Tower. Zamierzał wrócić do Polski 26. września, miał już wykupiony bilet. W Polsce zostawił ukochanego psa Maxa, który zdechł niedługo po 9/11.

wtcAnna DeBin, z domu Pietkiewicz (30 l)
Urodzona w 1971 r. w Ełku, przyjechała do USA jako 14-latka. Najpierw mieszkała na Greenpoincie, a później w East Farmingdale. Lubiła chodzić na długie spacery ze swoim synkiem Georgem. Pracowała jako sekretarka w dziale prawnym Cantor Fitzgerald na 103 piętrze North Tower.

wbcNorbert Szurkowski (31 l)
Urodzony w 1970 we Wrocławiu, syn słynnego polskiego kolarza Ryszarda Szurkowskiego. Po raz pierwszy przyjechał do Nowego Jorku w 1992 roku i tutaj poznał swoją przyszłą żonę Urszulę, z którą ożenił się trzy lata później. Razem z żoną mieszkał na Bensonhurst na Brooklynie. Zdobył uprawnienia mechanika, a jednocześnie dorabiał sobie jako malarz i tapeciarz w firmie remontowo-budowlanej, której klientem była m.in. firma maklerska Cantor Fitzgerald. Lubił swoją pracę i odpowiadały mu godziny, a zwłaszcza to, że już po 9 rano mógł iść do domu po zakończonej pracy. Osierocił żonę i dwoje dzieci.

wtcJan Maciejewski (37 l)
Urodzony w 1964 w Zduńskiej Woli. Do Nowego Jorku przyjechał w 1990 roku, mieszkał z żoną na Astorii. Lubił grać w tenisa i piłkę nożną. Był kelnerem w restauracji “Windows on the World” na 107. piętrze North Tower. 11 września rano poszedł do pracy, bo kolega poprosił go o zastępstwo na rannej zmianie.

wtcGina Sztejnberg (52 l)
Urodzona w 1949 roku we Wrocławiu w rodzinie polskich Żydów, którzy uratowali się z Holocaustu. Do USA przyjechała w 1960 roku, mieszkała w Ridgewood w New Jersey. Po wielu latach spędzonych w Stanach wraz z mężem i córkami pojechała do swojego rodzinnego Wrocławia. Pracowała w Marsh & McLennan na 96. piętrze North Tower.

wtcJoseph Piskadło (48 l)
Urodzony w 1953 r. w Żaganiu, do USA przyjechał mając 9 lat. Mieszkał w North Arlington w New Jersey. Pracował dla ABM Industries jako stolarz. Mimo że do USA przyjechał jako dziecko, nigdy nie zapomniał o swoich polskich korzeniach i lubił zabierać rodzinę na Paradę Pułaskiego na Manhattanie. Osierocił żonę Rosemary i trójkę dzieci.

źródło(dzięki BAWZ za namiary)

więcej


Cześć ich pamięci!

znicz      ameryka


P.S.

Notka sprzed lat. Musimy pamiętać o tym wydarzeniu sprzed 14 lat i wyciągać wnioski w obliczu tego co dzieje się w Europie. Oby nie było za późno.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s