Jarosław ​Kaczyński: „Zbigniew Romaszewski na zawsze pozostanie w polskiej historii”

– Odszedł jeden z najwybitniejszych przedstawicieli pokolenia, które blisko 40 lat temu zaczęło walkę z komunizmem i tę walkę wygrało. Później po 1989 roku był konsekwentny, zachował swoje poglądy. Nie szedł na żadne kompromisy, nie szukał powodzenia za cenę rezygnacji z tego, co było jego najmocniejszym przeświadczeniem mówi o zmarłym dziś Zbigniewie Romaszewskim prezes PiS, były premier Jarosław Kaczyński.

To przeświadczenie było krytyczne wobec nowej rzeczywistości. W sposób racjonalny krytykował to, co się stało po 1989 r. Widział, że wydarzenia poszły nie tak, jak by należało.

W opozycji był człowiekiem ważnym, trochę oddzielnym, ale w dobrym tego słowa znaczeniu. Zajmował się walką o prawa człowieka, był jednym z założycieli KOR. Miałem zaszczyt tam z nim współpracować, wtedy właśnie się poznaliśmy. Cała rodzina Romaszewskich całkowicie zaangażowała się w działalność opozycyjną.

Później była Solidarność, w której Zbigniew odgrywał bardzo znaczącą rolę, później podziemie – radio „Solidarność”. To był jeden z najwybitniejszych działaczy podziemia. Więzienie, proces, wyrok, w 1984 r. amnestia i powrót.

Później Romaszewski związał się z Senatem. Nie umiem wytłumaczyć, dlaczego związał się akurat z Senatem, a nie został posłem, ale zdecydował się i był senatorem przez dwadzieścia kilka lat. W Senacie zawsze był czynny w tej sferze, którą się zajmował. Był symbolem ciągłości Senatu, ważności tej instytucji. Był także wicemarszałkiem Senatu. To, czego bardzo żałuję, to że nie został marszałkiem Senatu – to mu się bardzo należało.

Romaszewski ostatnio podniósł sprawę Ukrainy, był w nią bardzo zaangażowany. Ostatnia moja rozmowa z nim sprzed półtora tygodnia dotyczyła właśnie sprawy Ukrainy.

Zbigniew Romaszewski był w naprawdę dobrej formie. Odszedł, można powiedzieć, w sile lat. To była nagła śmierć. Odszedł jeden z najwybitniejszych przedstawicieli opozycji, jeden z najwybitniejszych ludzi w polskiej historii ostatnich kilku dziesięcioleci, okresu przełomu. Jestem przekonany, że zostanie w polskiej historii na zawsze.

http://niezalezna.pl/51842-jaroslaw-kaczynski-zbigniew-romaszewski-na-zawsze-pozostanie-w-polskiej-historii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s